Nowy trend na rynku condohoteli i apartamentów wakacyjnych

Apartamenty pod inwestycje Łeba Osada Morska - parking

Boomu w nieruchomościach wakacyjnych ciąg dalszy 

Jak wynika z danych Condo.pl, zainteresowanie condohotelami i apartamentami pod inwestycje zdecydowanie rośnie. - Zapomnijmy o sezonowości. Sprzedaje się wszystko i wszędzie. W lutym zrobiliśmy historyczny wynik: ponad 100 transakcji za 62 mln zł - mówi Artur Wach, współzałożyciel portalu Condo.pl.

infografika luty

 

Przez ostatnie lata rynek apartamentów pod inwestycje kierował się prostą zasadą: od marca do września sprzedawały się głównie projekty położone nad wodą, czyli te, które kojarzą się z letnim wypoczynkiem. Od początku października do końca zimy uwaga inwestorów przesuwała się na południe, ku położonym przy stokach narciarskich condohotelom i apartamentom pod inwestycje. W tym roku ta perspektywa totalnie się zmieniła.
 - Zwykle o tej porze mieliśmy dosłownie kilka transakcji na jednym obiekcie nadmorskim. W wysokim sezonie spodziewaliśmy się 10-20. Tymczasem w lutym sprzedaliśmy ponad 30 lokali nad Bałtykiem - podkreśla Artur Wach, współzałożyciel portalu Condo.pl. - Dodam, że na 14 projektów, które mamy obecnie w portfolio, tylko dwa położone są nad polskim morzem. I właśnie te dwa zrobiły 30 proc. całej sprzedaży w lutym - miesiącu, który z zasady jest trudny sprzedażowo. To absolutny rekord i dowód, że obecnie nie ma mowy o sezonowości w tym segmencie rynku, a atrakcyjnie położone, dobrze zaplanowane, całoroczne obiekty znajdują nabywców o każdej porze roku. (o tym, jak sprzedaż rozkładała się w zeszłym roku można przeczytać w artykule “Sprzedaż apartamentów wakacyjnych w Polsce jeszcze nie miała się tak dobrze” .)

Co przyciąga inwestorów nad Bałtyk?

Odpowiedź jest prosta: prognozowane zyski. - Im bliżej linii brzegowej lub otuliny nadmorskiego parku krajobrazowego, tym działki robią się bardziej atrakcyjne, bo przyciągają więcej klientów. Dostępnych terenów pod inwestycje w aparthotel nad morzem nie jest wiele, trwa więc nieustanny wyścig o to, komu uda się je pozyskać - wyjaśnia specjalista.

Wyjątkowe położenie nie jest jedyną przyczyną rosnącego zainteresowania oferowanymi na portalu Condo.pl, apartamenty pod inwestycje w Pobierowie czy Łebie. - Budowanie kolejnego apartamentowca nie ma sensu. Ludzie szukają miejsc z klimatem, naprawdę dobrą architekturą, która wpisuje się w nadmorski krajobraz. Nasze projekty wyróżniają wysokiej jakości design i przemyślana infrastruktura . Basen wewnętrzny, SPA, restauracja, sala konferencyjna to elementy, które wydłużają sezon. Dzięki nim, zamiast krótkich 60 dni letnich wakacji mamy obłożenie przez cały rok, co daje większą możliwości zarobku z najmu właścicielom lokali - przekonuje. - Druga rzecz, o której nigdy nie można zapomnieć przy zakupie, to płynność aktywa. Inwestorzy wiedzą, że nasze nieruchomości będą się później na rynku wtórnym wyróżniały - podkreśla.

Apartamenty pod inwestycje Karkonosze Springs-budynek

 

Obiekty w górach ciągle w cenie

Również na południu kraju przedstawiciele Condo.pl zauważają wzmożony ruch  inwestorów. - Porównując rok do roku, widzimy wyraźny wzrost zainteresowania klientów projektami górskimi, które przeważają w naszym portfolio. W lutym na ponad 100 transakcji ponad połowa dotyczyła jednostek położonych w Karkonoszach. Hitem w kategorii apartamentów pod inwestycję okazał się trzeci etap inwestycji Lake Hill Resort&Spa , w tym wille, które sprzedały się niemal natychmiast. Nic dziwnego, to wymarzony produkt: w cenie dobrego apartamentu można było nabyć w pełni wyposażony, umeblowany dom jednorodzinny, położony w kompleksie wypoczynkowym, czyli z dostępem do recepcji, serwisu sprzątającego, restauracji, obiektów sportowych oraz spa. Ale na sukces Lake Hill zapracowało również niczym niezachwiane zaufanie inwestorów, które zyskaliśmy, realizując z powodzeniem wcześniejsze etapy projektu - tłumaczy Artur Wach. Natomiast wśród jednostek hotelowych zdecydowanym faworytem w lutym był Piemonte Hotel&Resort , pięciogwiazdkowy aparthotel położony w samym centrum Karpacza - podsumowuje.

Apartamenty pod inwestycje condo-góry

 

Condo.pl nie zwalnia tempa

Jak wyjaśnia przedstawiciel Condo.pl, wyniki z pierwszych dwóch miesięcy roku dobitnie pokazują, jak pożądanym aktywem inwestycyjnym dla Polaków są przemyślane i komfortowe codohotele i apartamenty pod inwestycje. -  W 2021 r. planowaliśmy 500 transakcji, czyli około 42 miesięcznie. Tymczasem styczeń  i luty zamykamy sumą ponad 160 sprzedanych lokali. Zgodnie z historycznymi trendami kolejne miesiące powinny być tylko lepsze - podkreśla współzałożyciel portalu Condo.pl. - Sukcesywnie poszerzamy więc naszą ofertę. W lutym wprowadziliśmy do portfolio Mercure Szczyrk Resort , na 467 apartamentów pod inwestycje. Ten bez wątpienia najwyżej położony w Szczyrku condohotel, którego historia sięga jeszcze lat 70. XX w., znany był do niedawna jako hotel Orle Gniazdo. Po planowanej rozbudowie przyjmie pierwszych gości na przełomie 2023 i 2024 roku - mówi Artur Wach. Zgodnie z zapowiedzią przedstawiciela Condo.pl, niebawem będzie można również nabyć 270 jednostek condo w położonym w Szklarskiej Porębie aparthotelu, który będzie działał pod marką Hotels &  Préférence Louvre Hotels.